احادیث

بهترین ادعیه و دعا برای رفع چشم زخم از نظر بزرگان دین اسلام

دعا دفع چشم زخم به گفته بزرگان دینی

شاید دیده یا شنیده باشید که عده ای در اوج موفقیت یکباره شکست می خورند. یا اینکه در مسیر تلاش و موفقیت هستند اما بی دلیل ورق برمی گردد و داشته هایشان را از دست می دهند. برای مثال اتومبیل جدید می خرند و ناگهان دچار مشکلات جسمی می شوند که قبلا نداشته اند. در این مواقع دعا چشم زخم می تواند کمک کننده باشد. البته به شرطی که شما چشم شده باشید.

در دین اسلام و در آیات و روایات اشاره های زیادی به چشم زخم شده است. همچنین راه های مختلفی از جمله دعا چشم زخم، حرز امامان و سنگ های عرفانی برای رفع چشم زخم وجود دارند که بزرگان اسلام اشاراتی به آن ها داشته اند. در ادامه ما به احادیث مهم در رابطه با چشم زخم اشاره می کنیم و راه های دفع چشم زخم را شرح می دهیم.

اشارات قرآن به موضوع چشم زخم

در آیات قرآن به چشم زخم و وجود آن اشاره شده است. نمونه هایی از این آیات عبارتند از:

در آیه 67 سوره یوسف آمده است که حضرت یعقوب (علیه السلام) برای در امان ماندن از چشم زخم مردم مصر به فرزندان خود که افرادی زیبا و تنومند و جوان بودند، فرمان داد هنگام ورود به مصر از یک دروازه وارد شهر نشوند و از دروازه های متعدد وارد شوند تا به چشم نیایند.

آیه 52 سوره قلم نیز در رابطه با چشم زخم به پیامبر نازل شده است: وَإِن یَکَادُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَیَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ (و آنان که کافر شدند، چون قرآن را شنیدند چیزی نمانده بود که تو را چشم بزنند، و می ‏گفتند او واقعاً دیوانه‏ ای است.)

احادیث بزرگان دین اسلام در رابطه با چشم زخم

احادیث و روایات معتبر زیادی وجود دارد که در آن بزرگان دین اسلام به وجود چشم زخم اشاره کرده اند. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

در روایت آمده است که روزی جبرئیل(ع) بر پیامبر خدا(ص) نازل شد و حضرت را اندوهگین مشاهده کرد؛ وقتی علت را سؤال کرد، پیامبر خدا(ص) فرمودند: «ناراحتی ام به دلیل آن است که امام حسن و امام حسین(ع) را چشم زدند. جبرئیل(ع) عرض کرد:«ای محمد! چشم زخم واقعیت دارد؛ پس آنها را تعویذ بفرما».(بحار الانوار، ج 95، ص 127، ح 7).

پیامبر اکرم (ص) در روایتی فرمودند:

چشم زخم انسان(صحیح و سالم) را داخل قبر می کند و شتر را به دیگ می فرستد.

(بحار الانوار، ج 63، ص26، ح 27)

امام صادق (ع) می فرمایند:

اگر قبرها برای شما گشوده شوند همانا خواهید دید که اکثر مردگان شما با چشم زخم مرده اند زیرا چشم زخم حقیقت دارد.

(بحارالانوار، ج. 60، ص. 25)

امام رضا (ع) می فرمایند:

هرگاه تو را چشم زنند، کف دستت را مقابل صورتت قرار ده و سوره حمد و قل هو الله احد و معوذتین را قرائت کن و هر دو کف را به صورتت بکش. خداوند تو را از گزند آن حفظ می کند.

(مکارم الاخلاق، ص 474)

دعای ان یکاد برای رفع چشم زخم

راه های در امان ماندن از چشم زخم

چشم زخم یعنی فرد دیگری از اعمال ما و هرآنچه که مربوط به ما است شگفت زده شود. این موضوع به این معنا نیست که هر کسی توجهش به ما جلب شد یعنی ما را چشم زده است. اصطلاحا همه افراد چشمشان شور نیست. اما از آنجایی که افراد دارای چشم شور را نمی توان به راحتی از دیگران تشخیص داد باید تدابیری را برای درامان ماندن از چشم دیگران به کار بست.

برای در امان ماندن از عواقب چشم زخم راه های مختلفی وجود دارد که شما می توانید یک یا چند مورد از آن ها را اجرا کنید.

از چشم خوردن پیشگیری کنید

اسلام اولین راه مقابله با چشم خوردن را پیشگیری کردن می داند. چشم خوردن از آن جایی اتفاق می افتد که امکانات و شرایط شما خیلی در معرض دید باشند؛ در صورتی که عیان بودن آن ها ضرورتی ندارد.

ممکن است به یک مصاحبه شغلی معتبری دعوت شده باشید. اگر آن را به کسی بگویید که از قضا چشمان شوری هم داشته باشد ممکن است مصاحبه تان منتفی شود. سعی کنید تا حد امکان آن موفقیتی که گفتنش به دیگران ضرورتی ندارد را ابراز نکنید.

چشم زخم همیشه هم به خاطر حسرت خوردن طرف مقابل نیست. گاهی حتی ممکن است که عزیزان ما و یا غریبه ها مورد اصابت چشم ما قرار بگیرند. برای آنکه از ضرر رسیدن به آنها جلوگیری کنیم به این راهکار که از پیامبر گرامی اسلام به ما رسیده توجه کنید:

“کسی که چیزی ببیند که او را به شگفت بیاورد بگوید: «ماشاءالله لاقوَتَ الا بالله» ضرری به او نمی رساند.”

برای رفع چشم آیة الکرسی بخوانید و آن را در خانه نصب کند.

مقابله و درمان چشم زخم

ممکن است به هر طریقی روزی ما هم چشم بخوریم. پیشوایان دینی برای رفع چشم زخم راهکارهای زیر را ارائه کرده اند:

  • خواندن دعاها از جمله دو سوره ی معوّذتین (فلق و ناس) و «4 قل» یعنی سوره های کافرون، توحید، ناس و فلق
  • همراه داشتن قرآن
  • آیة الکرسی بخوانید و آن را در خانه نصب کند.
  • صدقه بدهید.
  • دعای حرز امام جواد علیه السلام را همراه داشته باشید.
  • پس از نماز صبح 50 آیه از قرآن را با صوت جهر و آشکار تلاوت نمایید.
  • استفاده از انگشتر 7جلال و عقیق یمنی

برگزیده ترین دعاهای رفع چشم زخم

متن دعای تعویذ که جبرئیل به حضرت محمد (ص) خواندن آن را توصیه کرد:

اَللّهُمَّ ذَا السُّلْطانِ الْعَظیمِ وَالْمَنِّ الْقَدیمِ وَالْوَجْهِ الْکَریمِ ذَا الْکَلِماتِ التّامّاتِ وَالدَّعَواتِ المُسْتَجابات عافِ فُلاناً مِنْ اَنْفُسِ الْجِنِّ وَ اَعْیُنِ الاِْنْسِ

خدایا ای صاحب سلطنت بزرگ و نعمت دیرین و ذات بزرگوار و صاحب کلمات تام و تمام و دعاهای مستجاب شده عافیت ده فلانی را از نفس های جنیان و چشم مردم.


 برای در امان ماندن از چشم زخم حاج شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان این دعا را ذکر کرده اند:

اَللّهُمَّ رَبَّ مَطَرٍ حابِسٍ وَ حَجَرٍ یابِسٍ وَ لَیْلٍ دامِسٍ وَ رَطْبٍ وَ یابِسٍ رُدَّ عَیْنَ الْعایِنِ عَلَیْهِ فی کَبِدِهِ وَ نَحْرِهِ وَ مالِهِ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَری مِنْ فُطُورٍ ثُمَّ ارْجِعِ الْبَصَرَ کَرَّتَیْنِ یَنْقَلِبْ اِلَیْکَ الْبَصَرُ خاسِئاً وَ هُوَ حَسیرٌ.


حضرت علی(ع) برای رفع چشم زخم فرموده اند که ۷ بار دعای زیر خوانده شود:

بِسمِ اللهِ وَ بِاللهِ قَالَ سَنَشُدُّ عَضُدَکَ بِأَخِیکَ وَنَجْعَلُ لَکُمَا سُلْطَانًا فَلَا یَصِلُونَ إِلَیْکُمَا ۚ بِآیَاتِنَا أَنْتُمَا وَمَنِ اتَّبَعَکُمَا الْغَالِبُونَ (بحار الانوار، ج 92، ص 125( سوره قصص،آیه 35))

سنگ های معنوی برای دفع چشم زخم
همراه داشتن سنگ های حدید، عقیق، فیروزه و… برای رفع چشم زخم مفید است.

ادعیه حرز امام جواد (ع)

هر یک از ائمه حرز مخصوص به خود را داشتند و از آن برای دفع انواع بلایا و حوادث و از بین بردن چشم زخم استفاده میکردند. حرز امام جواد (ع) و حرز امام علی (ع) شناخته شده ترین حرز برای از بین بردن چشم زخم و دفع بلایا و حوادث طبیعی میباشد.

آیت الله بهجت نیز در این رابطه فرموده اند: به جهت از بین بردن چشم زخم یا باطل شدن جادو به همراه داشتن دائمی حرز امام جواد (ع) بسیار توصیه شده و موثر می باشد. با توجه به متن این دعا و معنی آن می توان گفت دفع بلا و رفع چشم زخم از مهم ترین کاربردهای حرز امام جواد (ع) است.

این حرز علاوه بر اینکه باعث از بین بردن چشم زخم خواهد شد خواص بسیار دیگری برای انسان دارد و به جهت حفظ از وسوسه مردم و شیاطین و دفع فقر و همچنین محفوظ ماندن از جراحت و فساد و غرق شدن و هلاکت و شکست خوردن نیز بسیار مفید است.

استفاده از سنگ های معنوی

علاوه بر دعا چشم زخم و حرزها که برای از بین بردن چشم زخم وجود دارند برخی از سنگ ها نیز به عنوان سنگ دفع بلا شناخته می شوند. از زمان های قدیم تا به امروز همراه داشتن انگشتر فیروزه به جهت از بین بردن چشم زخم بسیار رواج داشته است. علاوه بر فیروزه انواع سنگ عقیق و حدید نیز برای از بین بردن چشم زخم مفیدند.

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.