احادیث

متن دعای دفع بلا و رفع گرفتاری ها

دعای دفع بلا

مشکلات، گرفتاری ها و بلایای مختلف، معمولا در طول زندگی ما باعث می شوند تا زندگیمان از ریتم آرامش خود خارج و ما را دچار آشفتگی نمایند. یکی از روش های پیشگیری از وقوع بلایا و یا رفع گرفتاری ناشی از آنها، تمسک جستن به خدا و روایات معصومین می باشد که ما در این بخش قصد داریم تا برخی از مهمترین و معتبرترین دعای دفع بلا را نام برده و متن آن را در اختیار شما قرار دهیم.

متن دعای دفع بلا از پیامبر اعظم (ص)

یکی از معتبرترین دعاهای دفع بلا و رفع گرفتاری منسوب به پیامبر اکرم دعای زیر است که از ایشان نقل شده است که هر که این دعا را هر صبح و هر شب بخواند، خداوند چهار فرشته نگهبان را مامور می کند تا از پشت، جلو، چپ و راست حافظ او باشند و هیچ جن و انسی نتواند بر او زیانی رساند.

متن دعا:

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ، بِسْمِ اللّٰهِ خَیْرِ الْأَسْماءِ، بِسْمِ اللّٰهِ رَبِّ الْأَرْضِ وَالسَّماءِ، بِسمِ اللّٰهِ الَّذِی لَایَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ سَمٌّ وَلَا داءٌ، بِسْمِ اللّٰهِ أَصْبَحْتُ، وَعَلَى اللّٰهِ تَوَکَّلْتُ، بِسْمِ اللّٰهِ عَلَىٰ قَلْبِی وَ نَفْسِی، بِسْمِ اللّٰهِ عَلَىٰ دِینِی وَ عَقْلِی، بِسْمِ اللّٰهِ عَلَىٰ أَهْلِی وَ مالِی، بِسْمِ اللّٰهِ عَلَىٰ مَا أَعْطانِی رَبِّی، بِسْمِ اللّٰهِ الَّذِی لَا یَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَیْءٌ فِی الْأَرْضِ، وَلَا فِی السَّماءِ، وَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ، اللّٰهُ اللّٰهُ رَبِّی لَاأُشْرِکُ بِهِ شَیْئاً، اللّٰهُ أَکْبَرُ اللّٰهُ أَکْبَرُ، وَ أَعَزُّ وَ أَجَلُّ مِمَّا أَخافُ وَ أَحْذَرُ، عَزَّ جارُکَ وَ جَلَّ ثَناؤُکَ، وَلَا إِلٰهَ غَیْرُکَ. اللّٰهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنْ شَرِّ نَفْسِی، وَ مِنْ شَرِّ کُلِّ سُلْطانٍ شَدِیدٍ، وَ مِنْ شَرِّ کُلِّ شَیْطانٍ مَرِیدٍ، وَ مِنْ شَرِّ کُلِّ جَبَّارٍ عَنِیدٍ، وَمِنْ شَرِّ قَضاءِ السُّوءِ، وَ مِنْ کُلِّ دابَّةٍ أَنْتَ آخِذٌ بِناصِیَتِها، إِنَّکَ عَلَىٰ صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ، وَأَنْتَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ حَفِیظٌ، إِنَّ وَلِیِّیَ اللّٰهُ الَّذِی نَزَّلَ الْکِتٰابَ وَ هُوَ یَتَوَلَّى الصّٰالِحِینَ، فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِیَ اللّٰهُ، لاٰ إِلٰهَ إِلاّٰ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ، وَ هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ.

ترجمه:

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است، به نام خدا، بهترین نام‌ها، به نام خدا، پروردگار زمین و آسمان، به نام خدا که سمّی و دردی با نامش زیان نمی‌رساند، به نام خدا صبح کردم و بر خدا توکل کردم، به نام خدا بر دل و جانم، به نام خدا بر دین و عقلم، به نام خدا بر خاندان و دارایی‌ام، به نام خدا بر آنچه پروردگارم به من بخشید، به نام خدا که با نامش چیزی در زمین و آسمان زیان نمی‌رساند و او شنوای داناست، خدا خدا پروردگار من است چیزی را شریک او نکنم، خدا بزرگ‌تر است؛ خدا بزرگ‌تر است و عزیزتر و عظیم‌تر است از آنچه می‌ترسم و پرهیز می‌کنم، عزیز است پناهنده‌ات، بزرگ است ثنایت و معبودی جز تو نیست، خدایا من به تو پناه می‌آورم، از شرّ خودم و از شرّ هر سلطان سرسخت و از شرّ هر شیطان ستمگر و از شرّ هر سرکش لجباز و از شرّ هر پیش آمد بد و از شرّ هر جنبنده‌ای که تو گیرنده‌ی مهارش هستی، به‌درستی که تو بر راه استواری و بر هر چیز نگهبانی، به‌حق، سرپرست من خداست که قرآن را نازل کرد و او شایستگان را سرپرستی می‌کند، پس اگر روی بگردانند بگو: خدا مرا بس است، معبودی جز او نیست، بر او توکل کردم و او پروردگار عرش عظیم است.

دعای دفع بلا از امام جواد (ع)

از دیگر ادعیه معتبر و معروف در زمینه دفع بلایا و رفع گرفتاری ها، دعای حرز امام جواد (ع) است که در دو نسخه کبیر و صغیر قابل حرز شدن است. از امام جواد (ع) در رابطه با این دعا چنین نقل شده است که اگر انسان خود را به این دعا حرز کرده باشد، حتی اگر لشکرهای روم و ترک را با هم ملاقات کنی و تمام اهل زمین نیز بر علیه تو قیام کنند، باز هم گزندی از ایشان به تو نخواهد رسید!

برای این امر کافی است دعای حرز امام جواد (ع) را با آداب مخصوص به خود نوشته و در یک محفظه با دوام، همچون گردنبند، مچ بند، بازوبند یا هر چیز دیگری، همواره همراه خود نگاه دارید. بازوبندهای حرز امام جواد، از بهترین نوع نگهدارنده های حرز می باشند که توصیه به تهیه آن ها می نماییم.

متن دعا:

“بسم الله الرحمن الرحیم. یا نُورُ یا بُرْهانُ یا مُبینُ یا مُنیرُ یا رَبِّ اِکْفِنی الْشُّرُورَ وَ افاتِ الدُّهُورِ وَ اَسْئَلُکَ النَّجاةَ یَوْمَ یُنْفَخُ فِی الصُّورِ‌”

ترجمه دعا:

ای نور و‌ای دلیل روشن و‌ای آشکارکننده‌ای نوربخش پروردگارا کفایتم کن از شرور و آفات روزگار واز تو خواهم رهایی را در روزی که دمیده شود در صور

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.