احادیث

بهترین دعا برای گشایش کار و احادیث توصیه شده در این خصوص

دعا گشایش کار

شاید تاکنون برای شما هم این موضوع پیش آمده باشد که هر چه می کنید، موفق به رفع برخی مشکلات در کار خود نشده و به دفعات مختلف در کار مد نظر شما، مشکلاتی پیش می آید و انجام آن به تاخیر می افتد. این مشکلات و تاخیرات ممکن است دلایل مختلفی از جمله تورم و گرانی های مختلف، عدم موفقیت در شغل، مشکلات خانوادگی و یا حتی بدخواهی نزدیکان داشته باشند که برای رفع آن و گشایش کار برخی از بزرگان دین ما، راهکارهایی عنوان کرده اند که می تواند در زندگی همه ما، کمک کننده باشد.

ما در اینجا به بررسی و عنوان چند مورد از بهترین دعا و ادعیه برای گشایش کار خواهیم پرداخت و برخی از امور توصیه شده توسط بزرگان دینمان را که در جهت رفع این مشکلات توصیه شده است، بر می شماریم.

1. خواندن سوره واقعه

سوره واقعه از جمله مهمترین سوره های قرآن کریم است که بسیاری از بزرگان دین ما، همواره برای رفع فقر، تنگدستی، افزایش روزی، گشایش کار و… به خواندن آن توصیه کرده اند.

در همین خصوص حدیثی از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که به اهمیت خواندن و همراه داشتن این سوره، تاکید می نماید:

اگر سوره واقعه را بنویسند و در خانه بگذارند موجب افزایش خیر و برکت می‌شود و هر کس به قرائت آن مداومت ورزد، فقر از او برطرف می‌شود و در آن افزایش حفظ و توفیقات و وسعت در مال وجود دارد.

پیامبر اکرم (ص)
سوره واقعه

2. همراه داشتن حرز امام جواد (ع)

یکی از کاربردی ترین دعا ها جهت گشایش کار و رفع مشکلات، دعای معروف حرز امام جواد (ع) می باشد. بسیاری از بزرگان دین ما بر این عقیده استوار بوده اند که اگر شخصی دعای حرز امام جواد (ع) را همیشه همراه خود داشته باشد، خواص زیادی در زندگی او ایجاد می شود.

از جمله خواص همراه داشتن حرز امام جواد (ع) می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • گشایش امور و رفع گرفتاری ها
  • دفع بلایا و سحر و طلسم
  • افزایش رزق و روزی
  • آرامش درونی و رفع استرس و نگرانی
  • دفع چشم زخم
  • و…
دعای حرز امام جواد (ع)

3. صدقه و کمک به فقرا

همواره بزرگان دین ما بر این عقیده استوار بوده اند که کمک به خلق خدا، باعث می شود تا خداوند نیز به شما کمک کند و به این ترتیب در گرفتاری های شما، گره گشایی ایجاد شود.

از پیامبر اکرم (ص) روایت است که صدقه دادن می تواند 70 نوع بلا را از انسان دور نگاه دارد که یک از این بلایا، گرفتاری و تنگدستی است. به این ترتیب می توان گفت که صدقه و کمک به نیازمندانی که ما توانایی رفع نیاز آنان را داریم، خود می تواند عاملی برای گشایش امور و رفع گرفتاری ها باشد.

صدقه انواع مختلفی دارد و لزوما پرداخت مستقیم پول به نیازمند نیست! حتی اگر ما صاحب شغلی هستیم، می توانیم به فردی که توانایی پرداخت هزینه خدمات یا کالای ما را ندارد، رایگان خدمات دهیم. این موارد و صدها مورد مشابه دیگر، مصداق صدقه می باشند و اگر با نیت خالص و قلبی پاک صورت پذیرند، قطعا تاثیرات مثبت آن در زندگی ما توسط خداوند پاسخ داده می شود.

صدقه جهت گشایش کار

4. روایت امام سجاد (ع)

امام چهارم شیعیان، امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه، عنوان کرده است که اگر اندوه و گرفتاری دنیا به شما فشار آورد، اینگونه خدا را بخوانید:

یا فارِجَ الهَمِّ وَ کاشِفَ الغَمِّ، یا رَحمنَ الدُّنیا والاخِرَةِ وَ رَحیمَهُما، صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ و آلِ مُحَمّدٍ وَ افرُج هَمّی وَاکشِف غَمّی یا واحِدُ یا اَحَدُ یا صَمَدُ یا مَن لَم یَلِد وَ لَم یوُلَد وَ لَم یَکُن لَهُ کُفُواً اَحَدٌ اِعصِمنی وَ طَهِّرنی وَ اِذهَب بِبَلِیَّتی

صحیه سجادیه (دعای 54)

پس از آن آیه الکرسی، سوره فلق و سوره ناس و توحید را بخوانید و از خدا آنچه را که میخواهید، بخواهید.

صحیفه سجادیه

5. روایت امام موسی الکاظم (ع)

از حضرت موسی ابن جعفر (ع) که امام هفتم ما شیعیان می باشد نیز چنین روایت شده است که اگر در هنگام سختی و گرفتاری، دعای زیر خوانده شود، خداوند خیلی زود به آن پاسخ خواهد داد و این دعا جزو ادعیه سریع الاجابه گشایش کار می باشد:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَطَعْتُكَ فِي أَحَبِّ الْأَشْيَاءِ إِلَيْكَ وَ هُوَ التَّوْحِيدُ وَ لَمْ أَعْصِكَ فِي أَبْغَضِ الْأَشْيَاءِ إِلَيْكَ وَ هُوَ الْكُفْرُ فَاغْفِرْ لِي مَا بَيْنَهُمَا يَا مَنْ إِلَيْهِ مَفَرِّي آمِنِّي مِمَّا فَزِعْتُ مِنْهُ إِلَيْكَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الْكَثِيرَ مِنْ مَعَاصِيكَ وَ اقْبَلْ مِنِّي الْيَسِيرَ مِنْ طَاعَتِكَ يَا عُدَّتِي دُونَ الْعُدَدِ وَ يَا رَجَائِي وَ الْمُعْتَمَدَ وَ يَا كَهْفِي وَ السَّنَدَ وَ يَا وَاحِدُ يَا أَحَدُ يَا قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ اللَّهُ الصَّمَدُ لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُوْلَدْ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوا أَحَدٌ.
أَسْأَلُكَ بِحَقِّ مَنِ اصْطَفَيْتَهُمْ مِنْ خَلْقِكَ وَ لَمْ تَجْعَلْ فِي خَلْقِكَ مِثْلَهُمْ أَحَدا أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ تَفْعَلَ بِي مَا أَنْتَ أَهْلُهُ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِالْوَحْدَانِيَّةِ الْكُبْرَى وَ الْمُحَمَّدِيَّةِ الْبَيْضَاءِ وَ الْعَلَوِيَّةِ الْعُلْيَا [الْعَلْيَاءِ] وَ بِجَمِيعِ مَا احْتَجَجْتَ بِهِ عَلَى عِبَادِكَ وَ بِالاسْمِ الَّذِي حَجَبْتَهُ عَنْ خَلْقِكَ فَلَمْ يَخْرُجْ مِنْكَ إِلا إِلَيْكَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اجْعَلْ لِي مِنْ أَمْرِي فَرَجا وَ مَخْرَجا وَ ارْزُقْنِي مِنْ حَيْثُ أَحْتَسِبُ وَ مِنْ حَيْثُ لا أَحْتَسِبُ إِنَّكَ تَرْزُقُ مَنْ تَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ.

بلد الامین
دعا گشایش کار

6. نماز رفع گرفتاری و سختی

از امام صادق (ع) نیز برای گشایش کار چنین نقل شده است که در هنگام سختی و زمانی که گرفتاری ها بر شما چیره شدند، وضو گرفته و با نیتی خالص و خضوع، دو رکعت نماز بگذارید. در رکعت اول سوره های حمد و اخلاص خوانده شود، سپس آیه 1 (انا فتحنا لك فتحاً مبیناً) تا آیه 3 (و ینصرك الله نصراً عزیراً) سوره مبارکه فتح را بخوانید.

در رکعت دوم نیز سوره فاتحه و اخلاص خوانده شود و سپس سوره شرح یا انشراح خوانده شود تا انشالا به خواست خداوند، مشکلات شما رفع گردد.

نماز رفع گرفتاری

بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.