دسته‌بندی نشده

طریقه نوشتن حرز امام جواد (ع)

این حرز حتماً باید با کاغذ و قلمی که ساخته مسلمانان است نوشته شود وگرنه اثری نخواهد داشت «مثلاً با نی و جوهر یا چوب کبریت و زعفران و پوست یا کاغذ کاهی یا روی پارچه نوشته شود یا با انگشت روی پیشانی بنویسد».

حتماً نویسنده با وضو و رو به قبله باشد و حروف کامل نوشته شوند؛ مثلاً نون را نکشد و دقیقا به آن شکم بدهد و هکذا سایر حروف «به نقل از آیه الله پزشک احمد عابدی».

و چون می خواهد که بر بازو بندد باید وضـوى کـامل بگیرد و چهار رکعت نماز بخواند، در هر رکعت«حمد» یک مرتبه و «آیـه الکـرسـى» و «شـهـداللّه» و «والشمس و ضحیها» و «اللیـل» و «تـوحـیـد» هر کدام را هفت مرتبه و چون از نماز فارغ شود بر بـازوى راسـت خـود بـنـدد تـا در مـحـل سـخـتـی هـا و تـنـگـی هـا بـه حـول و قـوه خـدا سـالم مـانـد.

استاد احمد عابدی داستان حرز امام جواد(ع) را اینگونه می گوید:

حرز امام جواد در اصل اینگونه است که امام جواد با دختر خلیفه ازدواج کرده بود که البته زن خوبی نبود و امام جواد را اذیت می کرد. روزی ام عیسی گفت که زنی نزد من آمد و احوالپرسی کرد و گفت که من زن امام جواد هستم. ام عیسی خیلی ناراحت می شود و نزد مامون می رود و به پدرش می گوید که امام جواد ازدواج کرده است، مامون ناراحت شده و با شمشیر به خانه امام جواد می رود و شروع به شمشیرزدن می کند ام عیسی بنا به گریه می گذارد و اظهار ندامت می کند بعد مامون در حال مستی بود و بر می گردد و ام عیسی هم به خانه نمی آید فردا صبح وقتی مامون به هوش می آید، ام عیسی به او می گوید تو فرزند رسول خدا را کشتی.مامون ناراحت می شود و می گوید که ننگ ابدی را برای خاندان خود خریدیم. دستور می دهند که دنبال تشییع جنازه باشید. خادمی می آید و می گوید من از نزد امام جواد می آیم. اینها تعجب کرده و می بینند که امام جواد سالم است. یاسر به امام جواد می گوید که یابن رسول الله این لباس که پوشیدی به من بده که برای کفن خود داشته باشم. امام وقتی لباس را از تن خود در می آورد می بیند هیچ آثاری از زخم به تن ایشان نیست. امام جواد می فرماید من حرزی همراه خود دارم. مامون می گوید آن حرز را به من بده و امام جواد آن حرز را به مامون می دهد. شروع حرز از همینجاست.

او افزود:

این خطهایی که در حرز امام جواد(ع) دیده می شود در حقیقت نام خداوند است و لذا باید با قلم مسلمانی نوشته شود و لذا اگر با خودکار و خودنویس نوشته شود، اثر ندارد چون نوک آنها فلز ساخت کفار است و لذا حتما باید با مداد یا نی های ساخت مسلمانان نوشته شود و نیز جوهر آن باید از مسلمان باشد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد:

حتی کاغذ آن باید مسلمانی باشد مثلا این کاغذهای کاهی ساخت داخل است اما کاغذهای سفید ساخت کفار است و لذا اثر نمی کند بنابراین هم قلم، هم مرکّب و هم کاغذ باید ساخت مسلمان باشد.

او در مورد آداب نوشتن حرز امام جواد(ع) نیز گفت:

اولا باید با وضو و رو به قبله نوشته شود و این حروف و اعداد دقیقا درست نوشته شود.
برخی از این حرزها را روی انگشتر و پارچه و کاغذ می نویسند گاهی هم به پیشانی می نویسند مخصوصا برای کودکان. عجیبتر اینکه وهابی ها به اسم «الرقیه و الطمائم» کتابی در این باب نوشتند و با اینکه حرز را شرک می دانند اما حرز امام جواد و امام علی را قبول دارند و می گویند شرک نیست بلکه توحید است.حتی پاسکال همواره حرز امام جواد(ع) را همراه خود داشته است.

نکات تکمیلی

 • در بخش اول پوست آهویی که بصورت ذبح شرعی و اسلامی تهیه شده رو دباغی و سمباده می نماییم تا آماده نوشتن دعا بشود. بعد از این پوست برای نوشتن حرز برش خورده تا زمان مناسب نوشتن دعا فرا برسد.
 • زمان نوشتن حرز و یا هر دعا و طلسمی شرایط و زمان مناسب خودش رو میطلبد مثل اینکه در آن موقع قمر در عقرب نباشد و یا اینکه آخر ماه قمری نباشد و … .
 • بعد از اینکه حرز امام جواد (ع) بطور کاملا دست نویس بر روی پوست آهو نوشته شد پوست آهو لوله می شود و داخل جاحرزی نقره قرار داده میگردد.
بازگشت به لیست

4 thoughts on “طریقه نوشتن حرز امام جواد (ع)

 1. مهدی گفت:

  سلام ببخشید این که میگن حرزراباانگشت روی پیشانی می نویسنددرسته؟یعنی بدون هیچ قلمی؟
  مثلا برای بچه این کارو انجام بدیم و این که یک بار روی پیشانیش بنویسیم کافیه؟
  و این که حرز روی کاغذ کاهی اگردورش چسب بزنیم وبه بازوببندیم بازهنگام حیض اشکال داره؟

  1. Admin گفت:

   حرز کبیر روایتش طولانی است و آداب خاصی دارد
   باید بر روی پوست آهو و قاب نقره که روی قاب آیه ای حک شود نماز دارد به نام فرد خوانده میشود و باید در روزهای غیر از قمر در عقرب همراه گردد.

 2. ناشناس گفت:

  سلام حرز امام جوادرامیشودبا مدادنوشت؟وهمچنین یکباربا انگشت روی پیشانی بنویسیم همان تاثیررادارد؟
  اگرکپی کنیم تاثیرندارد؟

  1. Admin گفت:

   سلام بهتر است با قلم مسلمان باشد و باید روی پوست آهو و قاب نقره باشد تا روایت آقا امام جواد ع که در مهج الدعوات عمل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.