محصولات چرمی

لوازم و وسایل چرمی که خشک و سفت شده اند را چگونه نرم کنیم؟

راه های درست نرم کردن چرم و طول عمر آن

محصولات چرمی از جمله پالتو، دستکش، مبل، کفش، کیف و… نیاز به نگهداری دارند. قطعا کیفیت چرم، طبیعی یا مصنوعی بودن چرم، نوع دوخت آن و فاکتورهای دیگر در عمر چرم اثر دارند. اما اگر شما برای مراقبت از انواع چرم ها کاری انجام ندهید عمر محصولات چرمی تان کمتر می شود و با مشکلاتی از جمله خشک شدن چرم مواجه خواهید شد. نرم کردن چرم یکی از راه های مراقبت از محصولات چرمی است.

در این مقاله ما راه های درست نرم کردن چرم را توضیح می دهیم. این کار از خشک شدن، شکستن و ترک خوردن چرم جلوگیری می کند. با ما همراه باشید.

قبل از هر اقدامی سطح وسایل چرمی را پاک کنید

برای نرم کردن چرم قبل از هر کاری لازم است که سطح چرم شما کاملا تمیز و عاری از گردوخاک باشد. سطح وسیله چرمی را به آرامی با دستمال نرم تمیز کنید. در صورتی که کثیفی بیش تر بود از دستمالی که کمی مرطوب است برای تمیز کردن سطح چرم استفاده کنید.

مرطوب کردن چرم

به طور کلی خیس شدن چرم کار اشتباهی است و تا حد امکان باید سعی کنید محصولات چرمی تان در معرض خیسی قرار نگیرند. اما مرطوب کردن چرم (و نه خیس کردن) یکی از راه هایی است که گاهی لازم است برای نگهداری از چرم ها انجام دهید.

اگرچه رطوبت زیاد می تواند دشمن موارد چرمی باشد اما کمی رطوبت به درخشش و حتی نرم شدن چرم کمک می کند. وسایل چرمی خود را با دستمال خیس مرطوب کنید، سپس آنها را با روزنامه بپیچید و اجازه دهید در یک مکان خشک و از طریق حرارت غیر مستقیم به خوبی خشک شوند.

علاوه بر این می توانید از محصولات مرطوب کننده متعادل (بدون موادمضر) برای نرم کردن چرم ها استفاده کنید. برای مثال نرم کننده های مو، لانولین و کرم های اصلاح ابزارهایی هستند که می توانید از آن ها برای مرطوب کردن چرم ها استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که از پاشیدن مستقیم این کرم ها بر روی چرم خودداری کنید. محصول مورد استفاده را بر روی پارچه بریزید و سپس پارچه را به چرم بزنید.

تمیز کردن چرم قبل از نرم کردن چرم
برای نرم کردن چرم قبل از هر کاری لازم است که سطح چرم شما کاملا تمیز و عاری از گردوخاک باشد.

استفاده از روغن ها

برخی از روغن ها با محصولات چرمی سازگاری خوبی دارند و می توانید از آن ها برای تمیزکردن وسیله هایتان استفاده کنید. در نرم کردن چرم با روغن ها ابتدا کمی از روغن مدنظر را روی پارچه تمیزی بریزید و محصول چرمی را به نرمی تمیز کنید. (قبل از اعمال این روش توجه داشته باشید که وسیله چرمی تان را از هرگونه آلودگی پاک کنید.)

بهترین روغن ها برای نرم کردن چرم روغن زیتون، وازلین، روغن نارگیل، روغن راسو (مینک)، روغن آووکادو، روغن جوجوبا، روغن بادام می باشند.

نکته ای که باید گفت این است که روغن راسو برخی از محصولات چرمی را تیره تر می کند. برای اطمینان از این موضوع ابتدا کمی از روغن را در سطح غیرقابل دید چرم بزنید، در صورتی که چرم تغییر رنگ نداد می توانید از آن برای چرب کردن چرم استفاده کنید. برخی از روغن راسو به عنوان جلای تیره کننده برای تغییر شکل ظاهری وسایل چرمی خود استفاده می کنند. برای این کار باید دقت کنید که روغن را به طور یکنواخت اعمال می کنید تا رنگ یکنواختی دریافت کنید.

استفاده از نرم کننده مخصوص چرم

می توانید از محصولات مخصوص چرم  که برای تمیز کردن، نرم و صیقلی کردن محصولات چرمی طراحی شده اند استفاده کنید. بسیاری از آن ها در واقع چرم را تقویت می کنند و شما می توانید از آن ها به عنوان راه حل پایدار استفاده کنید. محصولات درمانی چرم اغلب گران تر از روغن های طبیعی هستند.

در صورت استفاده از وسایل چرمی در هوای برفی، بهتر است این روش را هفته ای یکبار تکرار کنید. برای چرم های قدیمی و نازک، از نرم کننده بیشتری استفاده کنید زیرا احتمال شکنندگی و ترک خوردگی چرم های قدیمی بیش تر است.

واکس ها نیز یکی از ابزارهای مختص چرم می باشند که برای کفش کاربرد بیش تری دارند. انتخاب رنگ واکس بسیار مهم است. هرگز از واکس مشکی روی چرم قهوه ای استفاده نکنید.

محصولات تخصصی چرم برای نرم کردن چرم
کم خطرترین راه و مطمئن ترین روش برای نرم کردن چرم استفاده از محصولات مخصوص این کار است.

نرم کردن چرم با روش بخار دادن

بخار دادن یکی از کاربردی ترین روش ها برای نرم کردن چرم می باشد. برای این کار دقت کنید که بخار آب بدن شما را نسوزاند.

برای این کار ترجیحا از دستگاه بخار استفاده کنید. در صورتی که دستگاه بخار ندارید قابلمه ای را آب کنید و اجازه دهید آب به جوش بیاید. محصول چرمی را به مدت 5 دقیقه روی بخار نگه دارید. سپس آن را از روی بخار بردارید و درون روزنامه یا کاغذ بپیچانید. در نهایت چرم خود را در سایه قرار دهید تا خشک شود.

قدم زدن برای نرم کردن چرم

فرقی نمی کند که دوخت چرم دستی یا ماشینی باشد، یکی از راه های نرم کردن کفش های چرمی این است که آن ها را بپوشید و با آن ها راه بروید. پوشیدن مداوم چکمه های چرمی آن ها را انعطاف پذیرتر می کند. در صورتی که هنگام پوشیدن کفش چرمی خود احساس درد داشتید، تنها چند ساعت آن را پوشیده و سپس با کفش راحتی تعویض کنید .به منظور تسهیل در روند کار می توانید کفش تان را کمی مرطوب کرده و تا خشک شدن آن ها، راه بروید.

برای نرم کردن چرم از حرارت استفاده نکنید
به هیچ وجه از حرارت مستقیم (بخاری، آتش، سشوار و…) برای خشک کردن چرم استفاده نکنید.

بایدها و نبایدهای نگهداری محصولات چرمی

 • هرگز محصولات چرمی را با ماشین لباسشویی تمیز نکنید.
 • محصولات چرمی را با استفاده از برس نرم، مسواک نرم یا یک تکه پارچه تمیز کنید.
 • هر 6-3 ماه محصولات چرمی را با استفاده از ماده نرم کننده مخصوص چرم، نرم کنید.
 • محصولات چرمی را در معرض هوای خنک قرار دهید.
 • بر روی محصولات چرمی چیزی نگذارید و محصولات چرمی را در سطوح صاف قرار دهید تا نشکنند.
 • هرگز برای تمیز کردن و نگهداری از چرم آن ها را در آب غوطه ور نکنید.
 • در اسرع وقت، آب یا رطوبت را از روی محصولات چرمی پاک کنید.
 • محصولات چرمی مرطوب را به طور طبیعی (با دستمال خشک) و به دور از هرگونه منبع گرمایشی مصنوعی خشک کنید.
 • هرگز چرم خیس شده را روی رادیاتور یا با استفاده از سشوار خشک نکنید.
 • لکه های ایجاد شده بر روی چرم را با استفاده از تکه های صابون و آب ولرم تمیز کنید.
 • قبل از استفاده کردن از هرگونه ماده نرم کننده، تمیز کننده، پولیش یا واکس، ابتدا آن را بر روی قسمتی از محصولات چرمی که در دید نیست آزمایش کنید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.