محصولات چرمی

چگونه از محصولات چرمی به بهترین شکل ممکن نگهداری کنیم؟

نگهداری از محصولات چرمی

محصولات چرمی به این دلیل که از پوست حیوانات تهیه شده اند نیاز به نگهداری در شرایط خاصی را دارند، وگرنه خیلی سریع آسیب دیده و جلوه خود را از دست می دهند. علاوه بر این، چون این محصولات معمولا گران تر از انواع صنعتی خود هستند، نگهداری درست از آن ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. ما در این مطلب برخی از مهم ترین نکاتی که رعایت آن ها باعث افزایش طول عمر محصولات چرمی می شود را بازگو کرده و به شما در این امر یاری خواهیم رساند.

مراقبت های روزانه

برای افزایش عمر محصولات چرمی و نگهداری از آن ها به بهترین شکل ممکن، برخی از مراقبت ها را باید روزانه انجام داد. تفاوتی نمی کند که شما دارای یک کیف چرمی هستید و یا یک لباس چرم طبیعی دارید! این نکات برای همه نوع از محصولات چرمی کاربرد دارد:

 • چرم در واقع از پوست حیوانات تهیه شده و قابلیت کشیده شدن را دارد. کشیدن بیش از حد لباس های چرمی، پر کردن بیش از حد کیف چرمی و یا محکم کشیدن دستبند و کمربند چرمی، می تواند آن را از شکل اصلی خود خارج کند.
 • از محصولاتی که به صورت روزمره استفاده می کنید، مراقبت بیشتری به عمل آورید. سعی کنید هر چند روز یک بار گرد و غبار و آلودگی سطحی آن ها را با استفاده از یک دستمال نرم یا براش، پاک کنید.
 • یک خراش یا پارگی جزئی نیز می تواند شکل ظاهری چرم را خراب کنید. هنگام استفاده از این محصولات، سعی کنید مراقبت بیشتری داشته باشید تا اجسام تیز روی آن ها خط و خش ایجاد نکنند.
 • سعی کنید برای افزایش عمر چرم، از خیس شدن آن جلوگیری کنید. رطوبت و خیسی باعث کاهش عمر چرم می گردد.

مراقبت های عمومی از چرم

علاوه بر مراقبت هایی که برای استفاده از برخی از محصولات چرمی باید به طور روزانه رعایت کنید، برخی از مراقبت ها نیز وجود دارد که برای همه محصولات چرمی بکار می روند، حتی آن هایی که هر چند وقت، یکبار از آن ها استفاده می کنیم.

 1. سعی کنید محصولات چرمی را از نور مستقیم آفتاب به دور نگاه دارید، چرا که باعث کدر شدن و رفتن رنگ آن ها می شود.
 2. هنگامی که از محصولات چرمی استفاده نمی کنید، مثل کیف، پالتو، کمربند و… روی آن ها را بپوشانید تا خط و خش نیفتند.
 3. هرگز محصولات چرمی را در پلاستیک های در بسته برای مدت طولانی قرار ندهید، این کار باعث عدم ایاد تهویه مناسب می شود.
 4. چرم را از منابع گرما همچون شوفاژ و بخاری دور نگاه دارید. گرمای مستقیم باعث خشک شدن چرم می گردد.

نکاتی که در بالا گفته شد، بیشتر جنبه عمومی داشته و برای همه محصولات چرمی همچون کیف، کفش، کمربند، بازوبند چرمی و غیره، کاربرد دارند اما برخی نکات هستند که فقط در نگهداری از محصولات خاص چرمی کاربرد دارند.

تمیز کردن محصولات چرمی

نگهداری از کیف های چرمی

سعی کنید پس از رسیدن به منزل، کیف را خالی کرده و فضای داخلی آن را با پارچه نرم و خشک پر کنید تا شکل کلی خود را حفظ نماید.

اگر قصد دارید برای مدت طولانی از کیف خود استفاده نکنید، بهتر است ابزاری همچون زیپ، دکمه یا سگک های کمربندی آن را به خوبی بپوشانید تا ضربه احتمالی به آن ها وارد نشود و باعث خراب شدن کیف شوند.

همچنین بهتر است کیف های چرمی را در کیسه ای که همراه با کیف معمولا داده می شود، نگهداری کنید. اگر کیسه مخصوص به شما داده نشده، از یک کیسه نخی بدون رنگ استفاده کنید.

بهتر است کیف خود را روی یک قفسه یا میز قرار دهید و از آویزان کردن آن برای مدت طولانی خودداری کنید. این کار باعث از شکل در آمدن کیف و خصوصا بندهای آن می شود.

نگهداری از دستکش های چرمی

ما معمولا از دستکش ها در آب و هوای سرد و غیر قابل پیش بینی استفاده می کنیم. اگر به هر دلیلی دستکش های شما خیس شد، بگذارید آن ها به صورت طبیعی خشک شوند. نور مستقیم آفتاب و گرمای بخاری یا رادیاتور، می تواند به دستکش های چرمی آسیب وارد کند.

اگر به هر دلیلی نیاز به تمیز کردن دستکش چرمی خود دارید، ابتدا آلودگی را با استفاده از یک برس نرم یا پارچه نرم، پاک کنید. سپس محلولی از آب ولرم و صابون درست کرده و دستکش را دستتان کنید. سپس به همان ترتیب دستکش با پارچه و محلول آب و صابون بشویید. پس از تمیز شدن، آن ها را در گوشه ای قرار دهید تا خشک شوند.

اگر برای مدت طولانی قصد استفاده از دستکش های خود را ندارید، بهتر است هر از چند گاهی آن ها را برای مدتی دستتان کنید تا شکل طبیعی خود را از دست ندهند.

مراقبت از محصولات چرمی

نگهداری از کمربند و بازوبند چرمی

کمربند یا بازوبند و دستبند های چرمی از جمله اکسسوری هایی هستند که معمولا همیشه همراه ما هستند. به همین دلیل مراقبت از آن ها بسیار بر طول عمر آن ها تاثیر گذار است. برای این منظور اگر بازوبند یا کمربند شما قابلیت استفاده دو رو را دارد، بهتر است هر از چندگاهی آن را از طرف دیگرش استفاده کنید.

عدم کشیدن بیش از حد کمربند یا بازوبند نقش بسیار اساسی در نگهداری از این نوع محصولات چرمی ایفا می کند. سعی کنید کمربند یا بازوبند را طوری تنظیم کنید که دقیقا سایز کمر یا بازو یا مچ شما باشند.

هنگامی که از کمربند یا دستبند استفاده نمی کنید، آن را به هیچ وجه لوله نکرده و سعی کنید آن را از طرف سگک، از نقطه ای آویزان کنید تا همیشه شکل طبیعی خود را حفظ کند. البته همانطور که قبلا گفته شد، این مکان باید خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب یا وسایل گرمازا باشد.

نحوه صحیح قرار دادن کیف چرمی

برخی نکات مهم

 • چرم را مرتبا با یک برس نرم یا پارچه، تمیز کنید.
 • محل نگهداری چرم باید دارای تهویه مطبوع باشد.
 • خیسی یا رطوبت باعث آسیب به چرم می شود.
 • برای خشک کردن چرم از گرمای مصنوعی استفاده نکنید.
 • بین هر 3 تا 6 ماه چرم را با استفاده از واکس مخصوص چرم تمیز کنید.
 • برای شستشوی چرم از محلول آب و صابون با ph پایین یا آب و شامپو بچه استفاده کنید.
 • اگر چرم خیلی کثیف شده است، از بخار شوی برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
 • چرم را داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید.
 • چرم را اتو نکشید.
 • برای تمیز کردن، چرم را در آب غوطه ور نکنید.
 • مراقب باشید تا محصول چرمی شما به عطر، اسپری و ادکلن آغشته نشود. این موارد سریعا باعث خراب شدن چرم می شوند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.